سایه خیال 1369
زیرنویس فارسی

سایه خیال 1369

حسین پناهی دژكوه، نویسنده یك‌لاقبای خیالباف به اصرار دوست ناشرش در محفلی شاعرانه شركت می كند و در آنجا، چیزهایی درباره «غلومی» شخصیت خیالی یكی از قصه هایش می گوید. برق شهر قطع می شود و در هیاهوی حمله هوایی دشمن، مجلس به هم می خورد و هر كس به سویی می گریزد. صبح روز بعد مأموران آگاهی برای تحقیق درباره سرقتی كه در همان محل انجام گرفته است، حسین پناهی را متهم به همدستی با غلومی می كنند و رد او را می خواهند. از سوی دیگر صاحبخانه پول پرست حسین پناهی كه همسر و فرزندانش را به خارج از كشور فرستاده و خودش هم قصد دارد به آنها ملحق شود توسط نوار و نامه های ارسالی فرزندش پی می برد كه همسرش با مردی اجنبی روابطی به هم زده و به بهانه گرفتن اجازه اقامت، از شوهرش طلاق می خواهد تا با آن مرد ازدواج كند. صاحبخانه در شبی در اوج كشمكش های روحی، می میرد. حسین پناهی و دوست موسیقی دان سلاخ‌اش در یك ماجرای عاشقانه به دختر ناشر دل می بندند، اما پس از كشمكش كوتاه مدتی با دوستش به نفع او كنار می رود. مادر دختر اصرار دارد كه او را به خواستگاری پولدار بدهد. در یك تبانی سه جانبه بین حسین، پدر دختر و دوست حسین، دختر به عقد عاشق واقعی اش درمی آید و سر خواستگار پولدار بی كلاه می ماند.

آپارتمان شماره 13 1369
زیرنویس فارسی

آپارتمان شماره 13 1369

ماشاءالله ایرانمنش از كرمان راهی پایتخت می شود تا ارث پدری اش، آپارتمان شماره ی 13 را بفروشد و كارگاه تراشكاری كارفرمای خود را در زادگاهش خریداری و با دختر محبوبش ازدواج كند؛ اما آپارتمان به دلیل وجود ساكنان مجتمع كه آدم های بدقلقی هستند فروش نمی رود؛ ابراهیم در كنار در ورودی آپارتمان بساط میوه فروشی به پا كرده؛ دیگری یك شركت خصوصی؛ یكی مطب دندانپزشكی و چهارمی آرایشگاه زنانه. هیچ خریداری حاضر نمی شود خود را با این آدم ها گرفتار كند. ماشاءالله ایرانمنش عاقبت با تمهیدی همسایه ها را به همكاری وامی دارد و آپارتمان خود را به برادر ابراهیم واگذار می كند.

دو فیلم با یك بلیت 1369
زیرنویس فارسی

دو فیلم با یك بلیت 1369

یك كارگردان بعد از سال ها از آمریكا برگشته تا نخستین فیلم خود را بسازد. هنرپیشه اول مرد فیلم بر اثر سانحه ای نمی تواند به كارش ادامه دهد. فیلم باید به موقع به جشنواره برسد و كارگردان بعد از جستجوی بسیار، فروشنده دوره گردی را پیدا می كند كه شباهت زیادی به هنر پیشه فیلم دارد. كارگردان تصمیم میگیرد از وجود فروشنده دوره گرد در فیلم استفاده كند. از سوی دیگر هنرپیشه اول زن درگیر مسائل خانوادگی است و قصد سفر به آمریكا را دارد. كارگردان، هنرپیشه بدل و هنرپیشه زن هركدام با تجربه تازه ای روبرو می شوند... «دو فیلم با یك بلیط» فیلمی است درباره سینما و آدم هایش...

مدرك جرم 1364
زیرنویس فارسی

مدرك جرم 1364

پیش از انقلاب هنگام بازدید نخست وزیر از شهرداری، عده ای از كارمندان با وی عكس یادگاری انداخته اند. پس از انقلاب عده ای زمین خوار و دلال، كه به عكس مزبور دست یافته اند یكی از كارمندان به نام نعمت خادم زاده را تهدید می كنند تا درمعامله ی غیر قانونی زمین به آنان كمك كند و گرنه آنان عكس را در اختیار «هیئت پاكسازی» قرار خواهند داد. خادم زاده، كه لحظه به لحظه اخبار اعدام منسوبان رژیم گذشته را از رادیو و گوشه وكنار دنبال می كند مدتی پنهان می شود تا سرانجام به پیشنهاد همسرش با نوشتن نامه ای به دادستانی ماجرا را شرح می دهد. اما روزی كه مأمور دادستانی برای ابلاغ حكم برائت او می آید، خادم زاده از ترس می گریزد اما در حال فرار خبر حكم برائت و ترفیع مقامش را، به دلیل حسن خدمت، می شنود.

كفشهای میرزانوروز 1364
زیرنویس فارسی

كفشهای میرزانوروز 1364

میرزا نوروز عطار، حاضر نیست كفش های خود را كه هفت لایه وصله خورده و مدت ها است غیر قابل استفاده شده دور بیندازد و كفشهای نو بخرد. مردم شهر میرزا رابه دلیل كفش های مندرسش مسخره می كنند و زن و فرزندان و عروس و دامادش به دلیل این لجاجت او را ترك می كنند. اما میرزا كه خود را یكه و طرد شده می بیند با اكراه به خریدن كفش های نو رضایت می دهد؛ اما این بار كفش های كهنه هستند كه او را رها نمی كنند: زمین، آسمان، دریاچه، چاه آب و خرابه های شهر كفش های میرزا را نمی پذیرند و هر بار به شكلی جنجال آفرین كفش ها به او باز گردانده می شوند و مشكل ها و دردسرهایی برایش پدید می آورند. در آخرین مشكلی كه كفش ها برای میرزا فراهم می آورند حاكم شهر حكم به قصاص او می دهد، اما در واپسین لحظه از مرگ خلاصی می یابد و به خواست خودش و حكم حاكم كفش ها در آتش سوزانده می شوند و میرزا نزد همسر و فرزندان خود باز می گردد.